
Częstość występowania schorzenia, które specjaliści nazywają wymiennie dławicą odmienną, dławicą naczynioskurczową lub dławicą Prinzmetala nie jest znana. Głównie dlatego, że choroba ta jest często błędnie diagnozowana. W jaki sposób się objawia i jakie są metody leczenia?
Czym właściwie jest dławica Prinzmetala?
To inaczej forma choroby niedokrwiennej serca, którą wywołuje miejscowy skurcz tętnicy wieńcowej. Doprowadza on do niedokrwienia mięśnia sercowego. Od czego zależy występowanie choroby? Udowodniono naukowo, że duży wpływ może mieć tu niezdrowy tryb życia: niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej oraz palenie tytoniu. To jednak nie wszystko, dławicę może również powodować przewlekły stres, ekstremalne zmiany temperatur, reakcje alergiczne, niektóre leki przeciwdepresyjne, czy zażywanie kokainy.
Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym także dławicy odmiennej.
Jakie są objawy dławicy naczynioskurczowej?
Zwykle występuje w stanie spoczynku (snu), późno w nocy lub wczesnym rankiem. Epizod trwa od 5 do 15 minut. Najczęstszym objawem jest ból w klatce piersiowej, bez wyraźnego związku z wysiłkiem, bez ewidentnego czynnika wyzwalającego. Ból jest często spoczynkowy. Pojawiający się ból nie musi być zlokalizowany w klatce piersiowej, ale może również wystąpić w plecach, ramionach, szyi lub brzuchu. U pacjentów pojawiają się także nudności. Jeżeli odnotujemy podobne objawy i podejrzewamy atak dławicy Prinzmetala, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Domowymi sposobami nie jesteśmy w stanie nic zdziałać.
Jakie są sposoby diagnozowania dławicy odmiennej?
Jak już wspominaliśmy - prawidłowa diagnoza nie jest łatwa. Lekarze posługują się najczęściej zapisem badania EKG, a szczególnie pomocne będzie 24-godzinne monitorowanie EKG metodą holtera, o którym dowiesz się więcej na stronie https://holterdodomu.pl/uslugi-holter. Specjalista może również wykorzystać inną -tym razem inwazyjną - metodę diagnostyczną, jaką jest koronarografia. Badanie to obrazuje tętnice wieńcowe ostatecznie potwierdzając dławicę Prinzmetala.
Jak leczy się dławicę Prinzmetala?
Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne, stosuje się blokery kanału wapniowego oraz nitraty. Oczywiście podawanie leków w odpowiednich dawkach musi być ściśle regulowane przez lekarza specjalistę.
Osoby z rozpoznaną dławicą Prinzmetala nie powinny zażywać leków z grupy beta-blokerów - te leki mogą nasilać dolegliwości.
U osób cierpiących na to schorzenie bardzo ważne jest wyeliminowanie wszelkich czynników ryzyka, a zwłaszcza palenia tytoniu oraz hiperlipidemii (podwyższenia cholesterolu). Należy także unikać gwałtownego wychładzania ciała, stresu i hiperwentylacji.
Koronarografia jest wykonywana do postawienia diagnozy, ale samo stentowanie zmiany o etiologii naczynioskurczowej nie jest zalecane.
Czy można uniknąć choroby?
Jak dowodzą badania naukowe, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i umiarkowane spożycie alkoholu mogą ograniczyć ryzyko zachorowania na dławicę Prinzmetala aż o 80%.
W przypadku diety: zaleca się tu odmianę śródziemnomorską, a więc posiłki bogate w warzywa (zwłaszcza zielone, liściaste), zdrowe tłuszcze (oliwę z oliwek), morskie ryby i owoce. Unikajmy czerwonego mięsa i tłuszczów odzwierzęcych.
Badania pokazują, że od rozpoznania choroby ponad od 75 do 95% pacjentów przeżywa kolejne 5 lat - co jest dobrym wynikiem. Tylko u niektórych następują nawroty w ciągu pierwszych 3 lat od prawidłowo postawionej diagnozy. Do powikłań związanych z dławicą można zaliczyć między innymi arytmię, rzadko zawał serca, a nawet nagły zgon. Dlatego tak ważne jest, aby pozostać pod stałą obserwacją lekarza specjalisty i przestrzegać zaleceń.
---
Źródła:
1. Dławica piersiowa Prinzmetala. Postępowanie w praktyce klinicznej. Prinzmetal angina in clinical practice, Folia Cardiol. 2005, tom 12, nr 10, 662–666 Copyright © 2005 Via Medica ISSN 1507–4145
2. Rodriguez Ziccardi M, Hatcher JD. Prinzmetal Angina. [Updated 2021 Jul 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430776/
3. Vasospastic angina: A literature review of current evidence, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1875213618301323