Dla kogo Holter EKG
Problemy, jakie kwalifikują pacjentów do badania Holterem EKG:
- kołatania serca – nierówne bicie serca
- arytmia, uczcie arytmii
- zawroty głowy
- omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcie (często przyczyną jest arytmia)
- problemy z rytmem serca – ból w klatce piersiowej
- duszność, uczucie duszności
- blok serca
- sportowcy
- profilaktyka nagłego zgonu sercowego
- osoby obciążone rodzinnie
Jak przygotować się do badania?
- Aby rozpocząć badanie, należy przykleić elektrody do ciała. Należy pozbyć się nadmiernego owłosienia w miejscu przyklejenia elektrod.
- Przemyj skórę i dokładnie osusz ręcznikiem.
- Przełóż czarny pasek przez etui z tyłu urządzenia i zapnij na pasie.
- Skontaktuj się z konsultantem, który pomoże Ci aktywować urządzenie i rozpocząć badanie. Postępuj zgodnie z jego wskazówkami. W razie wątpliwości zachęcamy do skorzystania z naszej Instrukcji obsługi.
Czy z Holterem mogę wykonywać codzienne czynności?
Podczas badania urządzeniem Holter EKG należy wykonywać wszystkie czynności, jakie wykonujemy na co dzień. Urządzenie powinno monitorować pracę naszego serca w codziennych warunkach. Nie powinniśmy rezygnować z pójścia do pracy, a jeśli uprawiamy sport, nie odpuszczajmy treningu.
Ile trwa badanie?
Badanie trwa od 24h do 7 dni.
Co zrobić z urządzeniem po zakończonym badaniu?
Po zakończeniu badania odpinamy kable urządzenia od naklejonych na ciało elektrod. Nie wyjmujemy baterii, nie naciskamy żadnych guzików. Urządzenie chowamy do pudełka, a pudełko do załączonej koperty zwrotnej. W zależności, jaki rodzaj przesyłki wybrałeś/łaś – umieść paczkę w paczkomacie lub przekaż przesyłkę kurierowi.
Ile muszę czekać na wyniki badania?
3 dni robocze licząc od powrotu urządzenia do naszego Centrum. Jeśli wybrałeś opcję EXPRESS, czas otrzymania opisu wynosi do jednej doby roboczej. Wynik wysyłany jest mailem ale jeśli pacjent zdecyduje się dodatkowo na wersję papierową – wysyłamy go pocztą.
Badanie holtera: czego nie wolno robić?
Nie wolno brać kąpieli z urządzeniem Holter – grozi to jego uszkodzeniem. Polecamy wziąć kąpiel tuż przed założeniem urządzenia. W przypadku zapisów trwających dłużej niż 24h możliwe jest krótkie odpięcie urządzenia, wzięcie szybkiej kąpieli, a następnie ponowne założenie urządzenia na dokładnie wysuszone ciało. Ten okres powinien być możliwie krótki.