W artykule znajdziesz kod rabatowy na badanie Holter EKG

Dławica prinzmetala, dławica naczynioskurczowa, a może dławica odmienna? Czy to już o krok od zawału serca?

Czym właściwie jest dławica Prinzmetala?

Dławica Prinzmetala bywa również określana jako dławica odmienna czy też angina prinzmetala. To inaczej forma choroby niedokrwiennej serca, którą wywołuje miejscowy skurcz tętnicy wieńcowej. Doprowadza on do niedokrwienia mięśnia sercowego. Od czego zależy występowanie choroby?

Udowodniono naukowo, że duży wpływ może mieć tu niezdrowy tryb życia: niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej oraz palenie tytoniu. To jednak nie wszystko, dławicę może również powodować przewlekły stres, ekstremalne zmiany temperatur, reakcje alergiczne, niektóre leki przeciwdepresyjne, używki takie jak palenie tytoniu czy zażywanie kokainy.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, ostrych zespołów wieńcowych czy dławicy odmiennej.

Do czego dochodzi w przebiegu dławicy Prinzmetala?

Czy dławica prinzmetala jest częsta?

Częstość występowania schorzenia, które specjaliści nazywają wymiennie dławicą odmienną, dławicą naczynioskurczową lub dławicą Prinzmetala nie jest znana. Głównie dlatego, że choroba ta jest często błędnie diagnozowana.

Skopiuj kod: 6GJ8WBAQ

Jakie są objawy dławicy naczynioskurczowej?

Zwykle występuje w stanie spoczynku (snu), późno w nocy lub wczesnym rankiem. Epizod trwa od 5 do 15 minut. Głównym objawem dławicy prinzmetala jest ból w klatce piersiowej, bez wyraźnego związku z wysiłkiem, bez ewidentnego czynnika wyzwalającego. Ból jest często spoczynkowy. Pojawiający się ból nie musi być zlokalizowany w klatce piersiowej, może również wystąpić w plecach, ramionach, a szczególnie okolicy lewego barku, szyi lub brzuchu.

U pacjentów pojawiają się także nudności. Objawy te mogą przypominać również zawał mięśnia sercowego], jeżeli odnotujemy podobne i podejrzewamy atak dławicy Prinzmetala, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Domowymi sposobami nie jesteśmy w stanie nic zdziałać.

Dławica Prinzmetala może występować wśród populacji młodszych pacjentów!

Jakie są przyczyny skurczu występującego w anginie prinzmetala?

Za objawy w tym przede wszystkim ból w klatce piersiowej odpowiedzialny jest skurcz tętnicy wieńcowej. Należy mieć na uwadze, że skurcz tętnic wieńcowych może być wywołany przez czynniki takie jak palenie tytoniu, stres, niska temperatura czy hiperwentylacja, ale może być on też spontaniczny. Zmniejszenie dopływu krwi w trakcie skurczu tętnicy wieńcowej powoduje gorsze zaopatrzenie serca w krew, a tym samym tlen.

Jakie są sposoby diagnozowania dławicy odmiennej? Objawy i leczenie.

Jak już wspominaliśmy – diagnostyka dławicy prinzmetala nie jest łatwa. Rutynowo wykonywane jest spoczynkowe badanie EKG i to jego zapisem lekarze posługują się najczęściej. Badanie to jest jednak wykonywane tylko w spoczynku, a zapis pokazuje najwyżej kilkuminutowy urywek pracy serca.

Szczególnie pomocne w diagnostyce dławicy odmiennej będzie 24-godzinne monitorowanie EKG metodą holtera, o którym dowiesz się więcej na stronie https://holterdodomu.pl/uslugi-holter. Specjalista może również wykorzystać inną -tym razem inwazyjną – metodę diagnostyczną, jaką jest koronarografia. Badanie to obrazuje tętnice wieńcowe ostatecznie potwierdzając dławicę Prinzmetala.

Choroba wieńcowa? Sprawdź przyczyny bólu w klatce piersiowej!

Jak leczy się dławicę Prinzmetala?

Leczenie dławicy odmiennej polega przede wszystkim na użyciu farmakoterapii. Zastosowanie może mieć też leczenie inwazyjne.

Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne, polega ono na bezterminowym przyjmowaniu leków. Zastosowanie mają blokery kanału wapniowego oraz nitraty. Oczywiście podawanie leków w odpowiednich dawkach musi być ściśle regulowane przez lekarza specjalistę.

Osoby z rozpoznaną dławicą Prinzmetala nie powinny zażywać leków z grupy beta-blokerów – te leki mogą nasilać dolegliwości bólowe.

Aby leczenie dławicy prinzmetala było skuteczniejsze, u osób cierpiących na to schorzenie bardzo ważne jest wyeliminowanie wszelkich czynników ryzyka, przede wszystkim palenia tytoniu oraz hiperlipidemii (podwyższenia cholesterolu). Już jeden wypalony papieros może być obarczony nagłym skurczem tętnicy wieńcowej, jak i pozostałych tętnic.

Należy także unikać gwałtownego wychładzania ciała, stresu i hiperwentylacji, gdyż czynniki te mogą sprzyjać powstawaniu dolegliwości bólowych.

Koronarografia jest wykonywana do postawienia diagnozy, ale samo stentowanie zmiany o etiologii naczynioskurczowej nie jest zalecane. Warto wspomnieć, że podczas koronarografii pacjentowi podawany jest środek kontrastowy, a samo badanie wykonywane jest pod kontrolą promieni rentgenowskich.

Angina Prinzmetala zaliczana jest do przewlekłych zespołów wieńcowych.

Dławica prinzmetala-czy można uniknąć choroby?

Jak dowodzą badania naukowe, odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna mające na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz umiarkowane spożycie alkoholu mogą ograniczyć ryzyko zachorowania na dławicę Prinzmetala aż o 80%.

W przypadku diety: zaleca się tu odmianę śródziemnomorską, a więc posiłki bogate w warzywa (zwłaszcza zielone, liściaste), zdrowe tłuszcze (oliwę z oliwek), morskie ryby i owoce. Unikajmy czerwonego mięsa i tłuszczów odzwierzęcych.

Dławica piersiowa - jak jej uniknąć?

Angina prinzmetala- jakie są rokowania?

Dane pokazują, że wskaźnik pięcioletniego przeżycia oscyluje w granicach 75 -95% – co jest dobrym wynikiem. Tylko u niektórych następują nawroty w ciągu pierwszych 3 lat od prawidłowo postawionej diagnozy.

Pamiętajmy jednak, że gorsze rokowanie dotyczy chorych cierpiących miedzy innymi z powodu obecności blaszki miażdżycowej odpowiedzialnej za zwężenie światła tętnicy, cukrzycy czy po przebytym migotaniu komór w czasie skurczu tętnicy.

Do powikłań wynikających z dławicy odmiennej można zaliczyć między innymi arytmię, rzadko zawał mięśnia sercowego, a nawet nagły zgon. Dlatego tak ważne jest, aby pozostać pod stałą obserwacją lekarza specjalisty i przestrzegać zaleceń.

Dławica naczynioskurczowa - rokowania

Źródła:

1. Dławica piersiowa Prinzmetala. Postępowanie w praktyce klinicznej. Prinzmetal angina in clinical practice, Folia Cardiol. 2005, tom 12, nr 10, 662–666 Copyright © 2005 Via Medica ISSN 1507–4145

2. Rodriguez Ziccardi M, Hatcher JD. Prinzmetal Angina. [Updated 2021 Jul 31]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430776/

3. Vasospastic angina: A literature review of current evidence, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1875213618301323

Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób serca i interesujesz się zdrowiem? Sprawdź nasze artykuły:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *