W artykule znajdziesz kod rabatowy na badanie Holter EKG

Badanie Holterem to proste badanie polegające na monitorowaniu pracy serca poprzez przyklejone do ciała elektrody. Urządzenie może wychwycić nawet najmniejsze zmiany wskazujące na nieprawidłową pracę naszego serca. Badanie trwa zazwyczaj około 24 godzin, jednak zdarza się, że lekarz zaleci badanie Holterem trwające nawet 7 dni. Czy codzienne funkcjonowanie z urządzeniem Holter EKG jest mocno kłopotliwe? Jak spać z Holterem? Czy podczas badania można wykonywać pracę lub aktywność fizyczną?

Co to jest Holter?

Holter to nieduże urządzenie, którego zadaniem jest monitorowanie pracy serca. Urządzenie wyposażone jest w elektrody przyklejane do klatki piersiowej, które przez cały okres badania monitorują nasze serce i zapisują każde odchylenie od normy. Badanie Holterem trwa najczęściej około 24 godzin. Pamiętajmy, że podczas badania powinniśmy zachowywać się tak jak co dzień, ponieważ Holter powinien monitorować pracę serca w naturalnych warunkach. Nie powinniśmy rezygnować z pójścia do pracy ani ze sportu. Urządzenie monitoruje i zapisuje zmiany w pracy serca, które potem możemy skonsultować z naszym lekarzem prowadzącym.

Dla kogo badanie Holterem?

Szacuje się, że choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Warto stosować profilaktyczne badania i zapobiegać chorobom serca. Jednym z takich sposobów jest badanie Holterem. Jest to badanie dedykowane osobom zmagającym się z nieprawidłowościami w pracy serca, którzy narzekają na dolegliwości jak:

 • kołatania serca
 • zawroty głowy
 • bóle w klatce piersiowej
 • duszności
 • arytmia serca
 • utrata przytomności

Warto również pamiętać, że u osób ciężko trenujących fizycznie profilaktyka badań serca również jest bardzo istotna. Dlatego badanie Holterem zalecane jest osobom, które w szczególny sposób są narażone na zaburzenia pracy serca.

Skopiuj kod: 6GJ8WBAQ

Holter – Holter ciśnieniowy jak spać?

Urządzenie do badania pracy serca w żaden sposób nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Jest lekkie, a samo badanie bezbolesne. Dobrymi zasadami przy spaniu z holterem są:

 1. Załóż koszulkę lub piżamę, która ściśle przylega do ciała
 2. Samo urządzenie holter połóż blisko klatki piersiowej aby nie powodować dodatkowych napięć kabla.
 3. W razie wątpliwości, że elektrody odkleją się w trakcie spania, użyj dodatkowej taśmy medycznej.
 4. Jeśli możesz śpij na plecach
 5. Nie jest błędem spanie na brzuchu
 6. W przypadku zauważenia odklejenia elektrody, niezwłocznie przyklej ją z powrotem.
 7. Unikaj naciągania kabli.

Zasady są proste, ale powinny być zastosowane szczególnie przez tych, którzy lubią wiercić się w czasie spania.

Jak działa Holter EKG?

Czekasz na badanie Holterem, ale nie wiesz, na czym polega to badanie? Bez obaw! Badanie Holterem jest stuprocentowo bezpieczne dla naszego zdrowia. Jest to bezbolesne i proste badanie.

Jak wygląda badanie?

Badanie Holter jest badaniem stosunkowo prostym. Nie wymaga specjalistycznych przygotowań, a sprzęt pacjent może założyć sobie samodzielnie. Badanie trwa najczęściej około 24 godzin i polega na przypięciu do ciała elektrod, które monitorują pracę serca. Jest to urządzenie małe i nie sprawiające problemu podczas codziennego użytkowania. Zaleca się, aby podczas wykonywania badania wykonywać takie czynności, jakie wykonujemy codziennie. Pamiętajmy, że z Holterem możemy iść do pracy i uprawiać sport, lecz z urządzeniem nie można brać kąpieli. Należy zadbać, aby wszystkie elektrody były przyklejone do ciała. Jeśli podczas badanie wystąpią jakiekolwiek objawy odbiegające od normy – należy je zapisać, a następnie przekazać lekarzowi prowadzącemu.

Kiedy należy wykonać badanie Holterem?

Badanie Holterem zaleca się przy nieprawidłowościach pracy serca. Czynnikami, jakie kwalifikują pacjenta do przeprowadzenia badania Holterem są:

 • zaburzenia rytmu serca
 • skurcze serca
 • omdlenia
 • choroba niedokrwienna serca
 • ból w klatce piersiowej
 • kołatania serca
 • zawroty głowy
 • duszności

Badanie Holterem polecane jest również sportowcom, którzy w sposób szczególny narażeni są na nagłą śmierć sercową. Profilaktyka u osób ciężko trenujących fizycznie jest bardzo ważna.

Co potrafi wykryć badanie Holter EKG?

Badanie Holterem to kompleksowe badanie pracy serca. Podczas tego badanie możemy wykryć bradykardię, czyli zbyt małą ilość uderzeń serca na minutę lub tachykardię, czyli sytuacja, w której serce wykonuje zbyt wiele uderzeń na minutę. Przyjmuje się, że bradykardia zaczyna się, kiedy serca wykonuje mniej niż 60 uderzeń na minutę, a tachykardia, gdy serce bije częściej niż 100 razy na minutę. Ponadto badanie Holter EKG, potrafi rozpoznać migotanie przedsionków, które w przypadku braku podjęcia leczenia, może skończyć się udarem.

Innymi groźnymi arytmiami, które może być rozpoznane w badaniu, które wymagają podjęcia leczenia są komorowe zaburzenia rytmu. Pozostawienie tej dolegliwości bez leczenia jest potencjalnie śmiertelnie.

Reasumując, badanie Holterem to badanie, które wykonujemy przy problemach z sercem. Jest to badanie bezbolesne i przeprowadzane osobom w różnym wieku, zarówno dzieciom jak i osobom starszym.

Chcesz wiedzieć więcej na temat holtera? Sprawdź nasze artykuły!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *