W artykule znajdziesz kod rabatowy na badanie Holter EKG
- Jak pandemia wpłynęła na zdrowie Polaków?
- Pandemia a zdrowie Polaków
- Kardiologiczny dług zdrowotny
- Jak dbać o swoje serce?
- Co potrafi wykryć badanie Holter EKG?
Jak pandemia wpłynęła na zdrowie Polaków?
Skutki pandemii koronawirusa odczuwamy wszyscy. Pandemia zmieniła w naszym życiu wiele – między innymi stosunek i dostęp Polaków do służby zdrowia. Poprzez obostrzenia i strach przed wirusem pacjenci często zaniedbywali wizyty u lekarza, a sam dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu stał się mocno ograniczony. W przypadku chorób układu sercowego regularna profilaktyka ma ogromne znaczenie. Warto zastanowić się, w jakim stopniu pandemia wpłynęła na zdrowie Polaków?
Pandemia a zdrowie Polaków
Pandemia ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Od momentu pojawienia pierwszego przypadku koronawirusa w naszym kraju, nieustający stres i obawa o własne zdrowie i zdrowie bliskich są naszym nieodłącznym towarzyszem. Ograniczone zostały wizyty u lekarzy, co skutkowało pogorszeniem się stanu zdrowia pacjentów. Większość z nas spędzała czas w domu, co skutkowało zmniejszeniem aktywności fizycznej i mimowolnym zwiększeniem masy ciała.
Kolejnym aspektem są utrudnione wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu oraz przekładanie planowych zabiegów medycznych, co miało znaczący wpływ na zdrowie pacjentów.
Warto nadmienić, że według badań aż 58,6% Polaków stwierdziło, że pandemia koronawirusa wywołała negatywny wpływ na ich zdrowie i życie.
Skopiuj kod: 6GJ8WBAQ
Kardiologiczny dług zdrowotny
Coraz częściej mówi się o kardiologicznym długu zdrowotnym. Pacjenci otwarcie przyznają, że ich zdrowie pogorszyło się od czasu nastania pandemii. Coraz więcej pacjentów skarży się takie dolegliwości jak kłucie w sercu, bóle w klatce piersiowej czy zaburzenia rytmu serca. Takich objawów nie wolno ignorować, a w razie ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem.
Główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu sercowo-naczyniowego.
Jak dbać o swoje serce?
Serce jest najważniejszym organem w ciele człowieka i warto robić wszystko, by utrzymać je w dobrej kondycji. Zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu i ruch na świeżym powietrzu z pewnością pomogą utrzymać nasze serce w dobrym zdrowiu. Jeśli jednak borykamy się z problemami chorób serca, warto pamiętać, aby nawet w pandemii nie przerywać leczenia. Należy konsultować się ze swoim lekarzem, a w razie jakichkolwiek zmian w pracy i rytmie serca, powinniśmy szukać pomocy. Jednym ze sposobów badań nad sercem jest badanie Holtera. Jest to bezbolesne badanie polegające na monitorowaniu pracy serca przez 24 godziny. Badanie Holtera wykonuje się za pomocą niewielkiego urządzenia i przyklejonych do ciała elektrod. Monitorują one pracę naszego serca przez cały okres trwania badania i notują wszystkie odchylenia od normy.
Pandemia koronawirusa wciąż trwa i warto pamiętać, że nasze zdrowie jest najważniejsze. Jeśli jesteśmy pacjentami z chorobami przewlekłymi, dbajmy o zażywanie leków i regularne wizyty u lekarza. Jeżeli dostęp do naszego lekarza rodzinnego jest utrudniony, warto zastanowić się nad skorzystaniem z teleporady, podczas której uzyskamy poradę lekarską bez wychodzenia z domu.
Co potrafi wykryć badanie Holter EKG?
Badanie Holterem to kompleksowe badanie pracy serca. Podczas tego badanie możemy wykryć bradykardię, czyli zbyt małą ilość uderzeń serca na minutę lub tachykardię, czyli sytuacja, w której serce wykonuje zbyt wiele uderzeń na minutę. Przyjmuje się, że bradykardia zaczyna się, kiedy serca wykonuje mniej niż 60 uderzeń na minutę, a tachykardia, gdy serce bije częściej niż 100 razy na minutę. Ponadto badanie Holter EKG, potrafi rozpoznać migotanie przedsionków, które w przypadku braku podjęcia leczenia, może skończyć się udarem.
Innymi groźnymi arytmiami, które może być rozpoznane w badaniu, które wymagają podjęcia leczenia są komorowe zaburzenia rytmu. Pozostawienie tej dolegliwości bez leczenia jest potencjalnie śmiertelne.
Reasumując, badanie Holterem to badanie, które wykonujemy przy problemach z sercem. Jest to badanie bezbolesne i przeprowadzane osobom w różnym wieku, zarówno dzieciom jak i osobom starszym.