pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

od 189,99 zł

Jak zapobiec otyłości?

Jak zapobiec otyłości?

Jak zapobiec otyłości?

Otyłość to choroba XXI wieku i cierpią na nią zarówno osoby starsze jak i młode. Według badań z 2020 roku około 61% Polaków zmaga się z otyłością, z czego 74% to mężczyźni. W jaki sposób radzić sobie z otyłością? Jak zapobiec otyłości? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule!

Przyczyny otyłości

Nadmierne spożywanie posiłków nie zawsze jest główną przyczyną otyłości. Zdarza się, że przyczynami otyłości są choroby lub nieodpowiedni styl życia

  • czynniki genetyczne (niekorzystny wariant FTO) – po rodzicach lub dziadkach możemy odziedziczyć nie tylko skłonność do chorób, ale również do otyłości. Osoby, które posiadają skłonność do tycia powinny pamiętać o regularnych badaniach i kontroli spożywanych posiłków.

  • mała aktywność fizyczna – wykonując ćwiczenia, spalamy tkankę tłuszczową. Osoby, które nie ruszają się regularnie mają większe skłonności do tycia i nadmiernej masy ciała.

  • złe nawyki żywieniowe – spożywanie wysokoprzetworzonych produktów sprawia, że tkanka tłuszczowa łatwiej się odkłada. Dzięki zdrowemu odżywianiu nasz organizm ma dostarczane wszystkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

  • nadmierny stres – warto podkreślić, że nadmierny stres sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej

 

Otyłość może być wynikiem różnych chorób jak:

  • niedoczynność tarczycy

  • zespół policystycznych jajników

  • zespołu Turnera

  • zespołu Cushinga

  • problemów z hormonami

 

Jak zapobiec otyłości?

Otyłości można zapobiec poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie. Warto również ograniczyć papierosy i alkohol, kontrolować cholesterol i wprowadzić odpowiednią dietę ze zbilansowanymi składnikami odżywczymi jak ryby, chude mięso i tłuszcze.

 

Otyłość a choroby serca

Mówi się, że otyłość może skrócić życie nawet o 14 lat. Otyłe osoby częściej zmagają się z chorobami i są bardziej narażenie na kłopoty z sercem, ponieważ serce musi pompować więcej krwi. Nadmierne kilogramy sprzyjają chorobie niedokrwiennej serca, miażdżycy, nadciśnieniu, choroby wieńcowe, zawału serca i problemów z krążeniem. Warto jednak nadmienić, że choroby serca rozwijają się przez wiele lat, więc aby im zapobiec, zadbajmy o swoje zdrowie już dziś! Aby zapobiec otyłości, staraj się utrzymywać zdrową dietę i zadbaj o kondycję fizyczną!

 
 
Sprawdź nasz artykuł: Objawy cukrzycy

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.

Magdalena Macha

Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl