W artykule znajdziesz kod rabatowy na badanie Holter EKG
Jak leczyć arytmię serca?
Co to jest arytmia serca?
Arytmia serca wywołana jest nieprawidłową czynnością skurczową serca. O arytmii serca mówimy, kiedy mamy do czynienia z zaburzeniami pracy serca. Średnia częstość pracy serca u osoby dorosłej powinna wynosić od 60 do 100 uderzeń na minutę.
Objawy arytmii:
- duszności
- zawroty głowy
- omdlenia
- kłucie w klatce piersiowej
- kołatanie serca
Przyczyny arytmii serca:
- długotrwały stres
- nadmiar kofeiny i alkoholu
- przyjmowanie niektórych leków
- palenie papierosów
- choroba niedokrwienna serca
- wrodzone i nabyte wady serca
- nadciśnienie tętnicze
- zapalenie mięśnia sercowego
- cukrzyca
Leczenie arytmii serca
Do diagnozy arytmii serca służy badanie EKG. W sytuacji, kiedy arytmia występuje u pacjenta okresowo lekarz może zlecić wykonanie badania Holter EKG. Holter EKG to urządzenie, które monitoruje pracę serca i zapisuje każde odchylenie od normy. Podczas trwania badania Holterem pacjent powinien wykonywać wszystkie codzienne czynności jak pójście do pracy czy aktywności fizyczne. Urządzenie towarzyszy pacjentowi i zapisuje przebieg pracy serca. Po skończonym badaniu lekarz kardiolog wykonuje opis badania. Do wykrycia arytmii stosuje się również badanie poziomu elektrolitów, próby wysiłkowe oraz prześwietlenie klatki piersiowej. Najpowszechniejszym zabiegiem stosowanym w arytmii serca jest ablacja – wprowadzenie elektordy monitorujących pracę serca poprzez żyłę lub tętnicę. Ablacja w 80% przypadków przynosi oczekiwane efekty.
Podstawowym czynnikiem do wyleczenia arytmii serca jest zmiana stylu życia. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna mogą okazać się kluczem do poprawy kondycji naszego serca. Jeśli chodzi o leczenie arytmii lekami – pacjenci przyjmują leki antyarytmiczne. W przypadku ciężkiej arytmii leczenie polega na wszczepieniu kardiowertera lub przeprowadzeniu kardiowersji.
Rodzaje arytmii
Wyróżniamy dwa rodzaje arytmii:
Skopiuj kod: 6GJ8WBAQ
- arytmia nadkomorowa – bradykardia (mniej niż 60 uderzeń serca na minutę), tachykardia (więcej niż 100 uderzeń serca na minutę), częstoskurcz przedsionkowy, zespół chorej zatoki, migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków. Impuls w tym typie arytmii powstaje powyżej lub w samym węźle przedsionkowo-komorowym.
- arytmia komorowa – częstoskurcz komorowy, przyspieszone pobudzenia komór i migotanie komór. Impuls powstaje poniżej węzła przedsionkowo-komorowego.