pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

od 189,99 zł

Czym jest echo serca?

Czym jest echo serca?

Co to jest echo serca?

Echo serca inaczej nazywane USG serca lub UKG. To nieinwazyjne badanie, podczas którego ocenia się pracę serca, przepływ krwi w jamach serca i naczyniach krwionośnych. Badanie wykonuje się za pomocą urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe. Ultradźwięki muszą mieć częstotliwość od 1 do 10MHz. UKG jest badaniem, które bada parametry takie jaki: ocena funkcji komory serca, guzy w sercu, nieprawidłowy przepływ w jamach serca, położenie serca, jego grubość i wymiary.

 

Do badania kwalifikują choroby serca oraz dolegliwości związane z układem sercowym:

  • choroba wieńcowa

  • choroba niedokrwienna serca

  • zapalenie wsierdzia

  • zawały serca

  • choroba zakrzepowa

 

Podstawowe rodzaje echokardiogramów

  • echokardiogram obciążeniowy – (STRES ECHO, wysiłkowy) stosowany w chorobach wieńcowych. Badanie daje możliwość oszacowania występowania niedokrwienia mięśnia sercowego i wad zastawek serca. Przeprowadzane jest podczas ćwiczeń na bieżni lub rowerze (podczas wysiłku serca).

  • echokardiogram wewnątrzsercowy (ICE) – przeprowadzany za pomocą sond

  • echokardiogram kontrastowy – do krwiobiegu wstrzykiwany jest środek kontrastowy

  • Color Doppler – kierunki przepływu krwi określane są innym kolorem, co ułatwia badanie

 

Echo serca – jak się przygotować?

Badanie trwa nie dłużej niż 30 minut. Do przeprowadzenia badania pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać.

Przed badaniem echoradiografem przeklatkowym pacjent musi rozebrać się od pasa w górę. Lekarz przeprowadza badanie w pozycji leżącej – nanosi specjalny żel, który umożliwia swobodne poruszanie głowicą po ciele. Do echokardiografii przezprzełykowej pacjent powinien być na czczo, zaś do wykonania echokardiografii obciążeniowej powinien przyjąć zalecane leki.

 

Czy echo serca jest szkodliwe?

Echo serca jest nieinwazyjnym badaniem. W żaden sposób nie jest szkodliwe dla zdrowia. Badanie pozwala lekarzowi na określenie parametrów serca, wad w budowie i prawidłowym funkcjonowaniu. Badanie UKG serca można wykonać już w życiu płodowym poprzez powłoki brzuszne. Pacjentce nakładany jest na brzuch specjalny żel, który pomaga przesuwaniu się głowicy. Echo serca można wykonywać również niemowlętom.

Chcesz lepiej dbać o serce? Sprawdź te artykuły!

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.

Magdalena Macha

Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl