pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

od 189,99 zł

Jak poradzić sobie z upałem, gdy mam chorobę serca?

Jak poradzić sobie z upałem, gdy mam chorobę serca?

Zaczęły się miesiące letnie i na izbach przyjęć w całym kraju pojawili się pacjenci odwodnieni, z "udarami cieplnymi" lub po prostu z nasileniem dolegliwości sercowych. Problem dotyczy szczególnie osób starszych oraz z chorobami układu sercowo-naczyniowego (po zawale, po udarze, itp.) lub układu oddechowego. Macie kogoś takiego w swoim otoczeniu? Zadbajmy o nich!

Garść ciekawych danych

Badanie ze szpitala w Guangzhou w Chinach pokazało wzrost przyjęć pacjentów z niewydolnością krążenia o 3% na każdy wzrost temperatury w ciągu dnia o 1 °C [2]. Z kolei w szpitalu w Hong Kongu obserwowano wzrost o 1,7% śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych na każdy wzrost 1 °C dziennej temperatury powietrza [2]. Upały nie są bezpieczne dla organizmu, zwłaszcza gdy masz już rozpoznaną chorobę serca.

Jak rozpoznać odwodnienie?

Choć w medycynie jest tendencja do definiowania i ujęcia wszystkich jednostek chorobowych w skale i liczby, to nie ma specyficznej definicji odwodnienia. Dlatego czasami ciężko jest ocenić, czy już do niego doszło czy jeszcze nie.

Najpopularniejszymi objawami odwodnienia są:

  • osłabienie,
  • skurcze mięśni,
  • nudności,
  • ból głowy.

W kolejnym etapie choroby obserwujemy splątanie i majaczenie. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia narządów ciała, zawału serca lub udaru mózgu. Stan skóry (blada/ chłodna / gorąca) nie jest dobrym kryterium odwodnienia, ponieważ różni się w zależności od jego stadium.

Udar mózgu, a udar cieplny

Liu et al. proponują hipotetyczny mechanizm, w którym zwiększona temperatura otoczenia oraz sam „udar cieplny” wpływają na układ sercowo naczyniowy. Upał powoduje nadmierne pocenie i przekrwienie skóry co jest przyczyną odwodnienia, a odwodnienie powoduje zwiększone stężenie krwi i jej nadmierną lepkość (Hyperviscosity). Lepka krew w naczyniach mózgowych predysponuje do udaru niedokrwiennego. Z kolei udar cieplny to hipertermia spowodowana podwyższoną temperaturą otoczenia z objawami dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego (splątanie, majaczenie, drgawki). Poza opisanym powyżej wpływem upału, udar cieplny poprzez znacznie wyższą temperaturę głęboką ciała, uszkadza śródbłonek czyli wewnętrzną ścianę naczyń. W tym mechanizmie duży upał może wywołać zawał serca i jest przyczyną powikłań sercowo – naczyniowych.

Wpływ upałów na ciśnienie i tętno

Hipertermia powoduje wahające się, skaczące ciśnienie a także spadki ciśnień oraz tachykardię. Takie stany wymagają konsultacji z kardiologiem lub lekarzem rodzinnym.

Uwaga na przesunięcie czasowe! Największa śmiertelność nie występuje bezpośrednio po wystąpieniu fali upałów a to dlatego, że początkowo mamy zdolności wyrównywania niedoborów płynów. Największa śmiertelność występuje 2-3 dni od początku upału, kiedy organizm staje się „zmęczony” i pojawiają się objawy odwodnienia. Z tego powodu warto dbać o właściwe nawodnienie od samego początku upału i nie czekać na pierwsze objawy odwodnienia.

Jak zadbać o serce podczas upałów?

  1. Najprostszą rzeczą jest obfite nawadnianie. Pacjenci z niewydolnością krążenia lub po zawale serca muszą skonsultować ilość wypijanej wody z lekarzem, ponieważ nadmierne obciążenie płynami u tych pacjentów może doprowadzić do nasilenia niewydolności krążenia. Mimo to, u większości pacjentów pierwszym problemem jest walka z odwodnieniem.
  2. Warto obserwować swoje objawy: bóle w klatce piersiowej, nasilenie duszności, zmniejszenie tolerancji wysiłku, kołatania serca.
  3. Unikaj wychodzenia na słońce,
  4. Przebywaj w najchłodniejszym pokoju, wietrz dom rano, kiedy powietrze jest najchłodniejsze,
  5. Unikaj alkoholu.

---

Źródła:

  1. Michelozzi P, Kirchmayer U, Katsouyanni K, Biggeri A, McGregor G, Menne B, Kassomenos P, Anderson HR, Baccini M, Accetta G, Analytis A, Kosatsky T. Assessment and prevention of acute health effects of weather conditions in Europe, the PHEWE project: background, objectives, design. Environ Health. 2007 Apr 24;6:12. doi: 10.1186/1476-069X-6-12. PMID: 17456236; PMCID: PMC1876454.

  2. Liu C, Yavar Z, Sun Q. Cardiovascular response to thermoregulatory challenges. Am J Physiol Heart Circ Physiol. 2015 Dec 1;309(11):H1793-812. doi: 10.1152/ajpheart.00199.2015. Epub 2015 Oct 2. PMID: 26432837; PMCID: PMC4698386.

  3. Ciećkiewicz J, Klimaszyk D, Jankowski M. „Hipertermia”. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.III.23.18. Dostęp: 29 czerwca 2022r.
 
 

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.

Magdalena Macha

Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl