pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

od 189,99 zł

Jak działa pulsoksymetr?

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr – jak działa?

Pulsoksymetria polega na mierzeniu tętna i nasycenia krwi tlenem. Wykonywana za pomocą urządzenia nazywanego pulsoksymetrem – niedużym urządzeniem zakładanym na palec, czoło, małżowinę uszną lub skrzydełko nosa. Wyniki pomiarów przedstawiane są w wartościach procentowych. Urządzenie mierzy poziom natlenienia krwi za pomocą światła czerwonego i podczerwonego i fotodetektora.

 

Do badania pulsoksymetrem kwalifikuje się osoby:

  • zmagające się z niewydolnością oddechową

  • przygotowywane do tlenoterapii i bronchoskopii

  • w ciąży

  • będące po operacji

  • przygotowywane do zabiegów w znieczuleniu ogólnym

 

Pulsoksymetry można znaleźć w szpitalnych oddziałach ratunkowych, szpitalach i karetkach pogotowia. Coraz częściej pulsoksymetry kupują osoby prywatne. Dostępność urządzeń jest coraz większa. Warto wspomnieć, że osoby starsze, chorujące na choroby układu krwionośnego i sportowcy powinni zaopatrzyć się we własne urządzenie i mierzyć poziom natleniania krwi we własnym zakresie.

 

Jak czytać wyniki pulsoksymetru?

Wartość natlenienia krwi u zdrowego człowieka powinna się wahać pomiędzy 95-98%. 100% natlenienia krwi jest u osób, które poddane są tlenoterapii. Osoby palące papierosy mogą osiągnąć nieco niższe wartości, ale nie powinny one schodzić poniżej 90%. Wartości poniżej 90% natlenienia krwi mogą wiązać się z problemami oddechowymi.

Podczas badania pacjent nie powinien wykonywać ruchów, ponieważ mogą one zaburzyć wynik badania.

Pamiętajmy, że nieprawidłowy wynik natlenienia krwi może nieść za sobą poważne konsekwencje i prowadzić nawet do śmierci.

 

Jaki pulsoksymetr wybrać?

Na rynku istnieje kilka typów pulsoksymetrów. Oprócz standardowego urządzenia napalcowego możemy znaleźć pulsoksymetry nadgarstkowe, czyli takie znajdujące się w smartwatchach i smartbandach. Nie są one tak dokładne i działają na inne zasadzie niż standardowe urządzenia – odbijają światło od hemoglobiny, co jest wykrywalne przez czujnik.

 

Pulsoksymetr a COVID-19

U pacjentów z COVID-19 może wystąpić hipoksja, czyli niedotlenienie. Podczas zakażenia COVID-10 pacjenci często nie zauważają niedotlenienia, do którego dochodzi, a co za tym idzie narażają się na poważne konsekwencje takiego stanu. Dlatego przydatnym urządzeniem okazuje się pulsoksymetr.

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.

Magdalena Macha

Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl