W artykule znajdziesz kod rabatowy na badanie Holter EKG

Jak zapobiec otyłości?

Otyłość to choroba XXI wieku i cierpią na nią zarówno osoby starsze jak i młode. Według badań z 2020 roku około 61% Polaków zmaga się z otyłością, z czego 74% to mężczyźni. W jaki sposób radzić sobie z otyłością? Jak zapobiec otyłości? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule!

Przyczyny otyłości

Nadmierne spożywanie posiłków nie zawsze jest główną przyczyną otyłości. Zdarza się, że przyczynami otyłości są choroby lub nieodpowiedni styl życia

  • czynniki genetyczne (niekorzystny wariant FTO) – po rodzicach lub dziadkach możemy odziedziczyć nie tylko skłonność do chorób, ale również do otyłości. Osoby, które posiadają skłonność do tycia powinny pamiętać o regularnych badaniach i kontroli spożywanych posiłków.
  • mała aktywność fizyczna – wykonując ćwiczenia, spalamy tkankę tłuszczową. Osoby, które nie ruszają się regularnie mają większe skłonności do tycia i nadmiernej masy ciała.
  • złe nawyki żywieniowe – spożywanie wysokoprzetworzonych produktów sprawia, że tkanka tłuszczowa łatwiej się odkłada. Dzięki zdrowemu odżywianiu nasz organizm ma dostarczane wszystkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
  • nadmierny stres – warto podkreślić, że nadmierny stres sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej

Otyłość może być wynikiem różnych chorób jak:

  • niedoczynność tarczycy
  • zespół policystycznych jajników
  • zespołu Turnera
  • zespołu Cushinga
  • problemów z hormonami

Jak zapobiec otyłości?

Otyłości można zapobiec poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie. Warto również ograniczyć papierosy i alkohol, kontrolować cholesterol i wprowadzić odpowiednią dietę ze zbilansowanymi składnikami odżywczymi jak ryby, chude mięso i tłuszcze.

Skopiuj kod: 6GJ8WBAQ

Otyłość a choroby serca

Mówi się, że otyłość może skrócić życie nawet o 14 lat. Otyłe osoby częściej zmagają się z chorobami i są bardziej narażenie na kłopoty z sercem, ponieważ serce musi pompować więcej krwi. Nadmierne kilogramy sprzyjają chorobie niedokrwiennej serca, miażdżycy, nadciśnieniu, choroby wieńcowe, zawału serca i problemów z krążeniem. Warto jednak nadmienić, że choroby serca rozwijają się przez wiele lat, więc aby im zapobiec, zadbajmy o swoje zdrowie już dziś! Aby zapobiec otyłości, staraj się utrzymywać zdrową dietę i zadbaj o kondycję fizyczną!

Sprawdź nasz artykuł: Objawy cukrzycy

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *