pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

od 189,99 zł

Jak działa Holter EKG?

Jak działa Holter EKG?

Jak działa Holter EKG?

Czekasz na badanie Holterem, ale nie wiesz, na czym polega to badanie? Bez obaw! Badanie Holterem jest stuprocentowo bezpieczne dla naszego zdrowia. Jest to bezbolesne i proste badanie.

Co to jest Holter EKG?

Badanie Holter jest badaniem stosunkowo prostym. Nie wymaga specjalistycznych przygotowań, a sprzęt pacjent może założyć sobie samodzielnie. Badanie trwa najczęściej około 24 godzin i polega na przypięciu do ciała elektrod, które monitorują pracę serca. Jest to urządzenie małe i nie sprawiające problemu podczas codziennego użytkowania. Zaleca się, aby podczas wykonywania badania wykonywać takie czynności, jakie wykonujemy codziennie. Pamiętajmy, że z Holterem możemy iść do pracy i uprawiać sport, lecz z urządzeniem nie można brać kąpieli. Należy zadbać, aby wszystkie elektrody były przyklejone do ciała. Jeśli podczas badanie wystąpią jakiekolwiek objawy odbiegające od normy – należy je zapisać, a następnie przekazać lekarzowi prowadzącemu.

Kiedy należy wykonać badanie Holterem?

Badanie Holterem zaleca się przy nieprawidłowościach pracy serca. Czynnikami, jakie kwalifikują pacjenta do przeprowadzenia badania Holterem są:

  • zaburzenia rytmu serca
  • skurcze serca
  • omdlenia
  • choroba niedokrwienna serca
  • ból w klatce piersiowej
  • kołatania serca
  • zawroty głowy
  • duszności

Badanie Holterem polecane jest również sportowcom, którzy w sposób szczególny narażeni są na nagłą śmierć sercową. Profilaktyka u osób ciężko trenujących fizycznie jest bardzo ważna.

Co potrafi wykryć badanie Holter EKG?

Badanie Holterem to kompleksowe badanie pracy serca. Podczas tego badanie możemy wykryć bradykardię, czyli zbyt małą ilość uderzeń serca na minutę lub tachykardię, czyli sytuacja, w której serce wykonuje zbyt wiele uderzeń na minutę. Przyjmuje się, że bradykardia zaczyna się, kiedy serca wykonuje mniej niż 60 uderzeń na minutę, a tachykardia, gdy serce bije częściej niż 100 razy na minutę. Ponadto badania EKG, potrafią rozpoznać migotanie przedsionków, które w przypadku braku podjęcia leczenia, może skończyć się udarem.

Innymi groźnymi arytmiami, które może być rozpoznane w badaniu, które wymagają podjęcia leczenia są komorowe zaburzenia rytmu. Pozostawienie tej dolegliwości bez leczenia jest potencjalnie śmiertelnie.

Reasumując, badanie Holterem to badanie, które wykonujemy przy problemach z sercem. Jest to badanie bezbolesne i przeprowadzane osobom w różnym wieku, zarówno dzieciom jak i osobom starszym.

Chcesz wiedzieć więcej na temat holtera? Sprawdź nasze artykuły!

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.

Magdalena Macha

Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl