W artykule znajdziesz kod rabatowy na badanie Holter EKG

Arytmia serca

Zaburzenia rytmu serca nazywamy inaczej arytmią. Arytmia serca jest to zaburzenie charakteryzujące się zbyt szybką, zbyt wolną lub nierówną pracą serca. U zdrowego człowieka serce wykonuje od 60 do 100 uderzeń na minutę. Jeśli mamy do czynienia z wartością poniżej lub powyżej tej średniej, możemy mówić o zaburzeniach rytmu serca.

Czy arytmia serca jest chorobą?

Nierówne bicie serca może wystąpić również u zdrowego człowieka. Jeśli jest to pojedynczy przypadek, nie powinniśmy się martwić zawczasu. Leczenie arytmii odbywa się poprzez podawanie pacjentowi leków tzw. beta-blokerów, które kontrolują tętno. Warto pamiętać, że podczas diagnozowania problemu lekarz może zalecić pacjentowi badanie Holterem EKG lub Holterem ciśnieniowym. Badanie Holterem EKG polega na przypięciu elektrod do ciała i stałym monitorowaniu pracy serca podczas trwania badania. Urządzenie zapisuje każde odchylenie od normy. Podczas badania pacjent powinien wykonywać wszystkie codzienne czynności jak chodzenie do pracy czy uprawianie sportu. Holter ciśnieniowy różni się od Holtera EKG – podczas badania holterem ciśnieniowym pacjent zakłada mankiet na ramię. Aparat co jakiś czas mierzy ciśnienie i zapisuje wyniki, które następnie analizuje lekarz kardiolog.

Przyczyny i objawy araytmii serca

Skutkiem prowadzenia nieodpowiedniego stylu życia mogą być problemy z sercem. Nadużywanie alkoholu, kawy czy papierosów, stres i nadużywanie leków mogą być przyczynami zaburzeń rytmu serca. Lekarzom ciężko jest zdiagnozować arytmię serca. Nieprawidłowości można wychwycić dopiero podczas szczegółowego badania np. holterem EKG lub holterem ciśnieniowym.

Objawami arytmii serca są:

Skopiuj kod: 6GJ8WBAQ

  • omdlenia
  • zawroty głowy
  • niepokój
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • uczucie nierównego bicia serca

 

Tachykardia i bradykardia

Kiedy nasze serce bije zbyt szybko mamy do czynienia z tachykardią, a kiedy praca serca jest zbyt wolna możemy mówić o bradykardii. Tachykardia to inaczej częstoskurcz, który charakteryzuje się ponad 100 uderzeniami serca na minutę. Tachykardię mogą wywołać stresowe sytuacje czy nagłe zdenerwowanie. Należy jednak pamiętać, że chorobami, które wiążą się z tachykardią są między innymi nadczynność tarczycy czy zapalenie mięśnia sercowego.

Bradykardia pojawia się, kiedy serce bije mniej niż 60 razy na minutę. Schorzenie dotyka osoby po przebytym zawale, nadużywające alkoholu czy narkotyków. Odnotowuje się również przypadki bradykardii po zażyciu niektórych leków.

Oba schorzenia można zdiagnozować za pomocą badania Holterem.

Nerwica sercowa

Nerwica serca to potoczna nazwa zaburzeń serca wywołanych na tle nerwowym. Przyczynami nerwicy serca są problemy psychiczne pacjenta – przewlekły stres, przemęczenie, zaburzenia lękowe.

Objawami nerwicy serca jest nierówne bicie serca połączone z bólem w klatce piersiowej, duszności, kłucie i kołatanie serca połączone z potliwością, niepokojem pacjenta oraz zawrotami głowy. Zdiagnozowanie nerwicy serca powinno zostać połączone z wizytą u kardiologa. Po wykluczeniu problemów związanych z pracą serca, pacjent powinien szukać pomocy u psychiatry.

 Chcesz wiedzieć więcej na temat chorób serca i interesujesz się zdrowiem? Sprawdź nasze artykuły:

Podobne wpisy