pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

od 189,99 zł

Siedzący tryb życia i jego fatalny wpływ na serce

Siedzący tryb życia i jego fatalny wpływ na serce - co możesz zrobić, jeśli pracujesz w ten sposób?

Nie siedź tyle. Jak siedzący tryb życia obciąża serce?

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, uznaje siedzący tryb życia za jeden z najważniejszych czynników powodujących przedwczesną śmierć. Brak fizycznego ruchu jest olbrzymim obciążeniem układu krwionośnego i mięśnia sercowego, co w konsekwencji ma fatalne skutki dla zdrowia całego organizmu. Mówimy o wzroście ryzyka nawet o 37% w przypadku siedzenia przez sześć godzin dziennie.

Badania naukowe potwierdzają, że brak aktywności fizycznej i spędzanie wielu godzin w jednej pozycji prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej. Na dodatek aż 3/4 społeczeństwa większą część swojego czasu siedzi i mimo licznych apeli ze strony środowisk medycznych, niewiele osób jest zainteresowanych zmianą swoich przyzwyczajeń.

Siedzący tryb życia - czy to dotyczy Ciebie?

Aktywność fizyczna nie zawsze musi się wiązać z olbrzymim wysiłkiem. Spacer, wchodzenie po schodach czy nawet zwykłe prace domowe już są formą aktywności. Muszą jednak być wykonywane regularnie i przez określoną ilość czasu każdego dnia.

Siedzący tryb życia to z kolei stan, w którym wykonujemy czynności, jakie związane są z wydatkowaniem nie więcej niż 10 procent energii, która byłaby spalana w czasie spoczynku. Można również przyjąć, że siedzący tryb życia to stan, w którym nie wydatkujemy więcej niż 150 kilokalorii przez całą dobę.

Oczywiście te wszystkie przeliczniki mogą wzbudzać wiele wątpliwości dla przeciętnego człowieka. Zatem lekarze uprościli definicję siedzącego trybu życia i ustalili, że jeśli ćwiczenia fizyczne są przez nas wykonywane krócej niż 20 minut dziennie i rzadziej niż 3 razy w tygodniu, to niestety, ale powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki w kierunku zmiany.

Dlaczego brak ruchu to nie odpoczynek?

Siedzenie jest bardziej szkodliwym sposobem spędzania czasu niż leżenie. Siedząc, uciskamy narządy wewnętrzne i zaburzamy naturalny przepływ krwi. Spowalnia nasz metabolizm, a to z kolei skutkuje odkładaniem się złogów cholesterolowych. Siedzenie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nadwagi i otyłości. Co więcej, brak ruchu wpływa na nasze samopoczucie psychiczne - istnieją badania potwierdzające korelację między stagnacją fizyczną a występowaniem depresji i zaburzeń lękowych, a także bezsenności.

Co powinno wzbudzić niepokój?

Przede wszystkim, jeśli Twoja praca związana jest z siedzeniem przez kilka godzin dziennie, powinieneś bezzwłocznie pomyśleć o środkach zaradczych. Zwłaszcza, jeśli nie uprawiasz regularnie żadnej aktywności fizycznej, sporo jeździsz samochodem i masz w rodzinie historię chorób układu sercowo-naczyniowego.

Istnieje wiele rodzajów sygnałów, które wysyła nasz organizm, gdy siedzący tryb życia nadmiernie go obciąża. Przede wszystkim mogą to być zawroty głowy przy gwałtownym ruchu, jak schylenie się czy podnoszenie się z krzesła. Po drugie, uczucie "zimnych stóp" - to najczęściej raportowany problem wśród osób, które spędzają dużo czasu bezczynnie i związany jest z zaburzeniami krążenia. Po trzecie, na problemy z sercem mogą wskazywać także skoki ciśnienia, zbyt wysokie i zbyt niskie ciśnienie, uczucie permanentnego zmęczenia mimo braku aktywności. Warto pamiętać, że choroby serca i układu krwionośnego rozwijają się powoli i rzadko kiedy są gwałtowne - dlatego jeśli już doświadczamy pewnych symptomów, konieczne jest podjęcie kroków celem zapobieżenia ich dalszej eskalacji.

Czym jest holter i do czego służy to badanie? https://holterdodomu.pl/uslugi-holter

Co zrobić, jeśli zbyt dużo siedzimy?

Siedzący tryb życia często wymuszany jest przez rodzaj naszej pracy. Zawsze jednak istnieje spory margines, który jesteśmy w stanie zagospodarować dla własnego zdrowia. Jeśli ze względów zawodowych wiele czasu spędzamy za biurkiem, pamiętajmy o regularnym opuszczaniu stanowiska pracy (co najmniej raz na godzinę) i wykonywanie prostych ćwiczeń, jak skłony, przysiady czy pajacyki. Zrezygnujmy z dojazdów do pracy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej lub parkujmy z dala od miejsca pracy tak, aby wymusić na sobie spacer co najmniej przez 30 minut dziennie. Pamiętajmy o regularnej aktywności fizycznej - nie ma potrzeby biegać maratonów, jeśli nie jest to dla nas atrakcyjna forma ruchu. Aktualnie istnieje wiele innych możliwości: uczęszczanie na ściankę wspinaczkową, joga, pilates, treningi cardio, pływanie, jazda konna, jazda na rowerze, różnego rodzaju indywidualne treningi.

Siedząc pamiętajmy także o ergonomicznej pozycji - zadbajmy o odpowiedni fotel, utrzymywanie prostego kręgosłupa i dwóch stóp na ziemi. Nie można także przecenić wartości regularnych badań - monitowanie swojego stanu zdrowia poprzez wykonywanie morfologii, EKG czy gdy zachodzi ku temu wskazanie, badań holterem, to podstawa dbania o zdrowie swojego serca.

Czy wiesz, gdzie kupić holter? https://holterdodomu.pl/gdzie-kupic-holter

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.

Magdalena Macha

Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl