pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763
Koszyk suma: 0,00 zł

Strefa Wiedzy - Holterdodomu.pl

Jak zapobiec otyłości?
Jak zapobiec otyłości?

Jak zapobiec otyłości?

Otyłość to choroba XXI wieku i cierpią na nią zarówno osoby starsze jak i młode. Według badań z 2020 roku około 61% Polaków zmaga się z otyłością, z czego 74% to mężczyźni. W jaki sposób radzić sobie z otyłością? Jak zapobiec otyłości? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule!

Przyczyny otyłości

Nadmierne spożywanie posiłków nie zawsze jest główną przyczyną otyłości. Zdarza się, że przyczynami otyłości są choroby lub nieodpowiedni styl życia

  • czynniki genetyczne (niekorzystny wariant FTO) – po rodzicach lub dziadkach możemy odziedziczyć nie tylko skłonność do chorób, ale również do otyłości. Osoby, które posiadają skłonność do tycia powinny pamiętać o regularnych badaniach i kontroli spożywanych posiłków.

  • mała aktywność fizyczna – wykonując ćwiczenia, spalamy tkankę tłuszczową. Osoby, które nie ruszają się regularnie mają większe skłonności do tycia i nadmiernej masy ciała.

  • złe nawyki żywieniowe – spożywanie wysokoprzetworzonych produktów sprawia, że tkanka tłuszczowa łatwiej się odkłada. Dzięki zdrowemu odżywianiu nasz organizm ma dostarczane wszystkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

  • nadmierny stres – warto podkreślić, że nadmierny stres sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej

 

Otyłość może być wynikiem różnych chorób jak:

  • niedoczynność tarczycy

  • zespół policystycznych jajników

  • zespołu Turnera

  • zespołu Cushinga

  • problemów z hormonami

 

Jak zapobiec otyłości?

Otyłości można zapobiec poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie. Warto również ograniczyć papierosy i alkohol, kontrolować cholesterol i wprowadzić odpowiednią dietę ze zbilansowanymi składnikami odżywczymi jak ryby, chude mięso i tłuszcze.

 

Otyłość a choroby serca

Mówi się, że otyłość może skrócić życie nawet o 14 lat. Otyłe osoby częściej zmagają się z chorobami i są bardziej narażenie na kłopoty z sercem, ponieważ serce musi pompować więcej krwi. Nadmierne kilogramy sprzyjają chorobie niedokrwiennej serca, miażdżycy, nadciśnieniu, choroby wieńcowe, zawału serca i problemów z krążeniem. Warto jednak nadmienić, że choroby serca rozwijają się przez wiele lat, więc aby im zapobiec, zadbajmy o swoje zdrowie już dziś! Aby zapobiec otyłości, staraj się utrzymywać zdrową dietę i zadbaj o kondycję fizyczną!

 
Sprawdź nasz artykuł: Objawy cukrzycy
Dbaj z nami o swoje serce!
Zapisz się do naszego newslettera - nie rozsyłamy SPAMU - same wartościowe treści spod ręki kardiologa! :)
Submit
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Holter 24h

Standardowe Badanie Holter EKG

Zamów
Holter 12-odprowadzeniowy

Badanie Holter 12-odprowadzeniowy

Zamów
Holter ciśnieniowy 24h

Badanie Holter ciśnieniowy

Zamów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl