pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763
Koszyk suma: 0,00 zł

Strefa Wiedzy - Holterdodomu.pl

Czy istnieje domowy sposób na migotanie przedsionków?
Czy istnieje domowy sposób na migotanie przedsionków?

Co to jest migotanie przedsionków?

To arytmia w której praca przedsionków i komór nie jest zsynchronizowana, a impuls elektryczny, który wywołuje skurcz mięśnia serca, powstaje w różnych miejscach, wywołując chaotyczną, nierówną pracę serca, co zmniejsza jego wydolność. Konsekwencją braku prawidłowego skurczu przedsionka, jest wytworzenie skrzeplin, które wskutek urwania, potrafią zatykać tętniczki w różnych miejscach ciała, na przykład w mózgu.

 

Dlaczego tak bardzo przejmujemy się tą arytmią?

Nie tylko dlatego, że jest nieprzyjemna i daje uciążliwe objawy, ale dlatego, że jej następstwem jest aż 20% udarów mózgu. Sama arytmia jest dosyć podstępna, ponieważ często nie daje objawów. Może też mieć charakter napadowy, czyli występować tylko tymczasowo, przejściowo a to usypia czujność pacjenta. W przypadku rozpoznania migotania przedsionków koniecznie musimy rozpocząć odpowiednie leczenie.

 

U kogo spodziewamy się migotania przedsionków?

Czynnikami ryzyka występowania migotania przedsionków są nadciśnienie tętnicze, otyłość, obturacyjny bezdech senny, wiek (im większy, tym większe ryzyko), płeć (bardziej narażeni są mężczyźni), nadczynność tarczycy, czy wady serca. Jeśli chodzi o zwyczaje, które zwiększają ryzyko tej arytmii to są to palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, czy wyczynowe uprawianie sportów wytrzymałościowych.

 

Jakie są objawy migotania przedsionków?

Wśród objawów dominują przede wszystkim szybkie, nierówne bicie serca, zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, kołatania serca, omdlenia, czy ból w klatce piersiowej. Pacjenci często używają określeń: palpitacje, kołatania serca, czy „hertz-klekoty”. Niestety zdarza się, że pierwszym objawem tej arytmii jest udar mózgu. Jeżeli odczuwasz podobne dolegliwości, skontaktuj się z lekarzem.

 

Jak zmniejszyć ryzyko migotania przedsionków?

  1. Stosuj zdrowy tryb życia - 300 minut tygodniowo umiarkowanego wysiłku fizycznego np. rower, spacer, basen.

  2. Absolutny zakaz palenia papierosów.

  3. Ograniczenie spożycia alkoholu, zwłaszcza mocniejszego.

  4. Staraj się utrzymywać prawidłową masę ciała.

  5. Prawidłowo lecz nadciśnienie tętnicze (w razie RR> 135/85mmHg, kontaktuj się z lekarzem)

  6. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, czy jesteś w grupie ryzyka.

 

Jak wykryć migotanie przedsionków?

Są różne sposoby, najprostszym jest samodzielny pomiar własnego tętna na nadgarstku (szukamy nierównego bicia serca) - gdy zdarzy się sytuacja, w której rytm serca nie jest miarowy, należy zgłosić się do lekarza. Najbardziej klasycznym sposobem rozpoznaniem jest wykonanie EKG, ale nie zawsze jest ono możliwe. Pacjenci coraz częściej używają zegarków sygnalizujących arytmię.

W moim przekonaniu, najbardziej wartościową metodą przesiewowego poszukiwania arytmii jest 24-godzinne badanie Holter EKG, czyli zapis EKG przez dobę. Od niedawna, badanie jest dostępne nawet wysyłkowo, można go łatwo założyć samemu.

 

Jaki jest domowy sposób na migotanie przedsionków?

Dobrym pomysłem na wykrycie wydaje się 24-godzinny zapis holter EKG z przesyłką do domu. Jest prosty dla pacjenta i z dużą czułością potrafi wykryć arytmię.

 

 
Dbaj z nami o swoje serce!
Zapisz się do naszego newslettera - nie rozsyłamy SPAMU - same wartościowe treści spod ręki kardiologa! :)
Submit
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Holter 24h

Standardowe Badanie Holter EKG

Zamów
Holter 12-odprowadzeniowy

Badanie Holter 12-odprowadzeniowy

Zamów
Holter ciśnieniowy 24h

Badanie Holter ciśnieniowy

Zamów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl