pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

od 189,99 zł

leksykon holter a

A...

Ablacja przezskórna

jest to stosunkowo mało inwazyjny zabieg kardiologiczny, wykonywany w celu leczenia zaburzeń rytmu serca. Zabieg ten ma na celu zlokalizowanie i zniszczenie miejsca odpowiedzialnego za tworzenie arytmii (ogniska arytomgennego), a w następstwie wytworzenie blizny, która nie przewodzi impulsów elektrycznych w sercu. Wyróżnia się dwa typy ablacji przez skórnej: ablacja RF (z użyciem fal radiowych) oraz krioablację.

Angiografia

badanie radiologiczne z użyciem środka kontrastowego, które pozwala na szczegółową ocenę (drożność, zwężenia, poszerzenie) poszczególnych elementów układu krwionośnego.

Angioplastyka wieńcowa

zabieg polegający na udrożnieniu zwężonej lub czasem nawet całkiem zamkniętej tętnicy wieńcowej, bez konieczności otwierania klatki piersiowej. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, z dojścia na tętnicy udowej (w pachwinie), promieniowej (na nadgarstku) lub ramiennej.

Antykoagulanty

są to inaczej leki przeciwzakrzepowe, mające na celu zwolnienie procesu krzepnięcia krwi. Leki te stosowane są głównie w celu prewencji oraz leczenia choroby zakrzepowo-zatorowej czy powikłań, które mogą się rozwinąć np. w przebiegu migotania przedsionków. Wśród antykoagulantów wyróżniamy m.in: antagonistów witaminy K, leki z grupy NOAC oraz heparyny.

Aorta

główna i największa tętnica w ciele człowieka, do której napływa krew z lewej komory serca. Aorta w swoim przebiegu oddaje liczne odgałęzienia do narządów i tkanek. Wyróżniamy aortę wstępującą, łuk aorty i aortę zstępującą.

Arytmia

to każde zaburzenie prawidłowego rytmu serca, powodujące nieprawidłową czynność skurczową tego narządu. Wśród arytmii wyróżniamy dwie podstawowe grupy: komorowe i nadkomorowe.

Artefakt:

w kontekście badania EKG to nieprawidłowości, które są nietypowe lub takie, które nie korelują ze stanem klinicznym pacjenta. Mogą być wynikiem nieprawidłowego przyłożenia elektrod, poruszania się pacjenta w trakcie badania czy nieprawidłowej kalibracji aparatu.

Asystolia

brak czynności elektrycznej serca. Jeden z możliwych rytmów podczas zatrzymania akcji serca. Na monitorze widoczna jako płaska linia pozioma. Asystolia nie podlega defibrylacji, wymaga wdrożenia protokołu przy defibrylacji, na przykład sprawdzenia czy elektrody są podpięte, albo cecha EKG zbyt mała i przez to niewidoczna.

Sprawdź również:

powrót
px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl