pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763
Koszyk suma: 0,00 zł

Strefa Wiedzy - Holterdodomu.pl

Kołatanie serca
Kołatanie serca

Kołatanie serca

Kołatanie serca to subiektywne odczucie nierównej pracy serca. Stanowi objawy choroby kardiologicznej, ale jest również wynikiem stresu i przemęczenia. Warto zastanowić się, jakie są przyczyny naszego kołatania serca i czy należy udać się do lekarza?

 

Co to jest kołatanie serca?

Kołatanie serca to uczucie nierównego bicia serca. Nierówne bicie serca spowodowane jest zwiększoną częstotliwością uderzeń na minutę. Serce zdrowego człowieka wykonuje 60 do 100 uderzeń na minutę, zaś gdy serce bije więcej niż 100 razy na minutę, powinniśmy udać się do lekarza, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo tachykardii.

Zaburzenia rytmu serca mogą być wynikiem stresu, przemęczenia czy zbyt dużego wysiłku fizycznego. Zdarza się, że kołatanie serca jest chwilowe, szybko ustaje i nie powtarza się więcej, jednak jeśli zauważyliśmy regularne nawroty kołatania serca, należy skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny kołatania serca:

 • stres

 • przemęczenie

 • nadmierny wysiłek fizyczny

 • depresja

 • wada serca jak zespół Wolffa-Parkinsona-White'a czy choroba Brugadów;

 • arytmia

 • choroba niedokrwienna serca

 • ciąża

 • migreny

 • ciąża

 • niedokrwistość

 • nerwica serca

 

Jak leczyć kołatanie serca?

Zaburzenia rytmu serca są częstą przypadłością. Zazwyczaj nie oznaczają one niczego groźnego, jednak pierwszych objawów nie warto lekceważyć. Jeśli kołataniu serca towarzyszą inne objawy jak duszności, omdlenia, zawroty głowy czy zaburzenia widzenia, należy udać się do lekarza jak najszybciej! Wczesna diagnoza pozwoli uniknąć problemów w przyszłości i rozwojowi choroby.

Kołatanie serca może mieć również przyczyny hormonalne jak nadczynność tarczycy. Kobiety w ciąży odczuwają szybsze bicie serca z powodu większej objętości krwi podczas trwania ciąży. Kolejną przyczyną kołatania serca są problemy psychiatryczne. Przyspieszone bicie serca może być spowodowane nerwicą serca, depresją, napadami paniki. Ciągły stres nie sprzyja prawidłowej pracy serca.

Nierówne bicie serca można zdiagnozować poprzez:

 

Jak zapobiegać kołataniu serca?

Należy dbać o swoje serce poprzez ograniczenie stresujących sytuacji, zdrowe odżywianie i zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu. Warto wspomnieć również o używkach, które mają negatywny wpływ nie tylko na serce, ale na cały nasz organizm. Nieduże ilości alkoholu konsumowane okazjonalnie nie mają dużego wpływu na nasze zdrowie, jednak regularne spożywanie alkoholu w dużej ilości może zaszkodzić. Alkohol może przyczyniać się do zakrzepów krwi, udaru lub zawału serca. Po spożyciu alkoholu organizm jest odwodniony. Po wypiciu dużej ilości alkoholu dochodzi do zatrucia organizmu.

 

Sprawdź nasz artykuł: Jak czytać wynik Holter EKG?

Dbaj z nami o swoje serce!
Zapisz się do naszego newslettera - nie rozsyłamy SPAMU - same wartościowe treści spod ręki kardiologa! :)
Submit
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Holter 24h

Standardowe Badanie Holter EKG

Zamów
Holter 12-odprowadzeniowy

Badanie Holter 12-odprowadzeniowy

Zamów
Holter ciśnieniowy 24h

Badanie Holter ciśnieniowy

Zamów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl