pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

od 189,99 zł

Kłucie w sercu – przyczyna

Kłucie w sercu – przyczyna

Kłucie w sercu i klatce piersiowej- czy zawsze oznacza istotny problem zdrowotny?

Kłucie w sercu – przyczyny.

Bóle w sercu nie zawsze zwiastują zawał mięśnia sercowego czy inne dolegliwości i choroby związane z układem sercowo krążeniowym. Choć w większości z nas kłucie serca czy ból szczególnie zlokalizowany po lewej stronie klatki piersiowej budzi niepokój.

Kłucie w klatce piersiowej w tym kłucie serca może mieć wiele przyczyn i nie zawsze oznacza choroby serca, jednak każdy niepokojący objaw powinniśmy skonsultować z lekarzem. Szczególnie, jeśli kłuciu w sercu towarzyszą inne objawy jak duszności czy ból z towarzyszącym drętwieniem lewej ręki czy innych kończyn.

Gdzie boli serce?

Mięsień sercowy znajduje się w klatce piersiowej, a dokładniej w śródpiersiu. Leży więc niemal w środkowej części klatki piersiowej. Po jego obu stronach znajdują się płuca. Jest to najważniejszy organ w ciele człowieka. Kiedy serce nie pracuje prawidłowo to i pozostałe narządy zaczynają "szwankować". Pacjenci często określają ból serca jako nagłe ostre kłucie lub ból gniotący.

Klucie w sercu - przyczyny bólu w okolicy serca

Przyczyny kłucia w sercu- czy zawsze wiążą się z zawałem serca?

Przyczyny kłucia w sercu i kłucia klatce piersiowej mogą być rozmaite, ale jednymi z najczęstszych są między innymi:

- niewydolność serca

- zaburzenia nerwowe i zaburzenia lękowe

- zaburzenia elektrolitowe, w tym niedobory potasu czy magnezu

- przeziębienie czy obecność stanu zapalnego

- choroby kręgosłupa

- dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. refluks

- płyn w jamie opłucnej

Zdarza się, że kłucie w klatce piersiowej to efekt intensywniejszej pracy czy większego wysiłku fizycznego. Do innych rzadszych przyczyn kłucia serca, chociaż groźnych należy: rozwarstwienie aorty, zapalenie osierdzia czy zapalenie mięśnia sercowego.

Kiedy kłucie w sercu i ból klatki piersiowej może wiązać się z zawałem mięśnia sercowego?

Jeśli jednak kłucie serca czy ból pojawiają się nagle, są bardzo silne, towarzyszy im uczucie duszności, a sam ból promieniuje do lewej łopatki, do żuchwy lub powoduje drętwienie lewej ręki, pilnie wezwij karetkę pogotowia. Ponadto, zawał serca często przebiega z silnymi nudnościami i zawrotami głowy.

Kłucie w sercu często mylone jest z zawałem serca - sprawdź z czym wiąże się kłujący ból

Czy chorobom serca można zapobiegać?

Pamiętajmy, że to choroby układu sercowo-naczyniowego w tym zawał serca, w dalszym ciągu stanowią główną przyczynę zgonów. Dlatego chorobom tym można, a nawet trzeba zapobiegać.

Profilaktyka zapobiegania chorobom serca jest bardzo ważna, bo jak pokazują badania do rozwoju chorób serca przyczynia się miażdżyca naczyń krwionośnych. Aby zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca, warto stosować kilka podstawowych zasad:

  • Zadbaj o zróżnicowaną dietę

Dieta bogata w witaminy A, C i E; spożywanie tłuszczów roślinnych i większej ilości warzyw. W zapobieganiu chorobom serca dużą rolę odgrywają antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki mające zły wpływ na pracę naszego serca. Powinniśmy ograniczyć spożycie soli i przetworzonych produktów.

  • Postaw na regularny wysiłek fizyczny (ważny jest rodzaj jak i tempo ćwiczeń).

Wszyscy wiemy, że siedzący tryb życia sprzyja nadwadze i otyłości, ale i nie tylko. Odpowiednia dawka ruchu sprawi, że nasze serce będzie w dobrej kondycji! Ruch poprawia pracę serca i krążenie krwi. Zapobiega otyłości i pozwala utrzymać nasze ciało w zdrowiu oraz w dobrej formie. Sposób aktywności powinien być dobrany według naszych upodobań i możliwości, jednak należy pamiętać, że każdy ruch poprawi naszą kondycję i samopoczucie.

Wskazane jest, aby codziennie poświęcić na aktywność fizyczną około 60 minut. Więcej cennych informacji dowiesz się po przeczytaniu naszego artykułu: Choroby sercowo-naczyniowe a sport | Holter do domu.

Jeśli jednak w trakcie ćwiczeń pojawi się kłucie serca czy ból w klatce piersiowej, szczególnie z lewej strony natychmiast przerwij wysiłek i skontaktuj się z lekarzem.

  • Ogranicz alkohol!

Nadmierne ilości alkoholu szkodzą naszemu zdrowiu. Nieduża ilość alkoholu obniża ciśnienie i rozszerza naczynia krwionośne, jednak zbyt duża jego dawka powoduje skurcz naczyń, co może mieć zły wpływ na nasze zdrowie.

  • Rzuć palenie!

    Każdy jeden wypalony papieros niesie szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Palenie przyczynia się do rozwoju miażdżycy, skoków ciśnienia tętniczego krwi oraz rozwoju nowotworów jamy ustnej i płuc.

Kłucie w sercu i ostry ból - jak zapobiec dolegliwościom?

Czy kłucia w okolicy serca są niebezpieczne?

Kłucie w klatce piersiowej, choć nie należy do najprzyjemniejszych dolegliwości, nie koniecznie musi oznaczać zawał serca. Po pierwsze pamiętajmy, że w obrębie klatki piersiowej znajdują się też inne narządy mogące dawać dolegliwości bólowe.

Poza tym, bóle w klatce piersiowej i okolicy serca czasami mają takie przyczyny jest nerwica serca lub zwyrodnienie kręgosłupa, które może skutkować naciskiem na nerwy znajdujące się wzdłuż kręgosłupa i towarzyszący ból serca.

Warto również wspomnieć, że klatka piersiowa jest otoczona z każdej strony szeregiem mięśni, a w przestrzeniach międzyżebrowych znajdują się liczne nerwy i naczynia, a więc ból czy kłucie mogą być właśnie wynikiem przeciążenia mięśni czy ucisku na nerwy, szczególnie jeśli pojawia się przy głębokim wdechu.

Ból w klatce piersiowej czy okolicy mostka pojawia się najczęściej właśnie przy głębokim wdechu. Może występować w spoczynku i podczas aktywności fizycznej. Kłucie w klatce piersiowej i ból serca nie muszą oznaczać choroby serca, jednak kiedy wystąpią takie objawy, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.

Bolące serce z pewnością nie jest oznaką pełni zdrowia, jednak nie zawsze powinniśmy się nadmiernie przejmować.

Jak leczyć objawy kłucia w sercu?

Najważniejszym aspektem jest znalezienie przyczyny takiego stanu. Tak naprawdę kiedy kłuje serce czy czujemy ból w okolicach serca, a szczególnie z lewej strony klatki piersiowej zawsze powinniśmy się udać do lekarza. Lekarz postara się wykluczyć stany nagłe, wymagające pilnej interwencji. Warto wspomnieć, że pacjenci często otrzymują skierowanie na badanie serca. Jednym z najpowszechniejszych sposobów zdiagnozowania przyczyny bólu w obrębie serca jest badanie Holter EKG.

Aparat Holtera monitoruje pracę serca i pomaga wykryć zmiany w jego rytmie. Urządzenie jest w stanie wykryć nawet najmniejszą zmianę w pracy naszego serca. Cały proces badania jest rejestrowany, a następnie opisywany przez lekarza kardiologa. Podczas badania należy wykonywać wszystkie codzienne czynności tak, aby aparat Holtera mógł zarejestrować wszystkie odchylenia od normy.

Pamiętajmy, też że nie każde kłucie serca wymaga leczenia. Czasem wystarczy tylko wyeliminować czynnik sprawczy, dlatego ważne aby poznać jego przyczyny.

Chcesz lepiej dbać o serce? Sprawdź te artykuły!

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.

Magdalena Macha

Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl