facebook
pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

Kłucie w sercu – przyczyna

Kłucie w sercu – przyczyna

Kłucie w sercu – przyczyna

Bóle w sercu nie zawsze wiążą się z chorobami serca. Kłucie w sercu może mieć wiele przyczyn, jednak każdy niepokojący objaw powinniśmy skonsultować z lekarzem. Szczególnie, jeśli kłuciu w sercu towarzyszą inne objawy jak duszności, drętwienie kończyn czy ból lewej ręki.

Gdzie boli serce?

Serce znajduje się w śródpiersiu, więc leży niemal pośrodku. Po jego obu stronach znajdują się płuca. Jest to najważniejszy organ w ciele człowieka. Pacjenci często określają ból serca jako nagłe ukłucie lub ból gniotący.

Przyczyny kłucia w sercu

Powodów kłucia w sercu może być wiele, a jednymi z najczęstszych są między innymi:

- niewydolność serca

- zaburzenia nerwowe

- przeziębienie

- choroby kręgosłupa

- refluks

Pamiętajmy, że ból w okolicy serca nie zawsze musi oznaczać zawał. Objawy zawału to najczęściej bardzo silny ból w okolicy serca. Zawał serca charakteryzuje się silnymi nudnościami i zawrotami głowy.

Jak zapobiec chorobom serca?

Profilaktyka zapobiegania chorobom serca jest bardzo ważna, bo jak pokazują badania do rozwoju chorób serca przyczynia się miażdżyca naczyń krwionośnych. Warto stosować kilka podstawowych zasad, które pomogą nam uchronić się przed chorobami serca.

  • Dieta

Dieta bogata w witaminy A, C i E; spożywanie tłuszczów roślinnych i większej ilości warzyw. W zapobieganiu chorobom serca dużą rolę odgrywają antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki mające zły wpływ na pracę naszego serca. Powinniśmy ograniczyć spożycie soli i przetworzonych produktów.

  • Ruch to zdrowie!

Odpowiednia dawka ruchu sprawi, że nasze serce będzie w dobrej kondycji! Ruch poprawia pracę serca i krążenie krwi. Zapobiega otyłości i pozwala utrzymać nasze ciało w zdrowiu oraz w dobrej formie. Sposób aktywności powinien być dobrany według naszych upodobań i możliwości, jednak należy pamiętać, że każdy ruch poprawi naszą kondycję i samopoczucie. Wskazane jest, aby codziennie poświęcić na aktywność fizyczną około 60 minut.

  • Ogranicz alkohol!

Nadmierne ilości alkoholu szkodzą naszemu zdrowiu. Nieduża ilość alkoholu obniża ciśnienie i rozszerza naczynia krwionośne, jednak zbyt duża jego dawka powoduje skurcz naczyń, co może mieć zły wpływ na nasze zdrowie.

Czy kłucie w sercu jest niebezpieczne?

Kłucie w sercu niekoniecznie musi oznaczać zawał. Bóle w okolicy serca czasami mają takie przyczyny jest nerwica serca lub zwyrodnienie kręgosłupa, które może skutkować naciskiem na nerwy znajdujące się wzdłuż kręgosłupa i towarzyszący ból serca.

Ból w okolicy serca najczęściej pojawia się przy głębokim wdechu. Może występować w spoczynku i podczas aktywności fizycznej. Kłucie w sercu i ból serca nie muszą być tożsame z poważną chorobą, jednak kiedy wystąpią takie objawy, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Bolące serce z pewnością nie jest oznaką pełni zdrowia, jednak nie zawsze powinniśmy się nadmiernie przejmować.

Jak leczyć objawy kłucia w sercu?

Najważniejszym aspektem jest znalezienie przyczyny takiego stanu. Warto wspomnieć, że pacjenci często otrzymują skierowanie na badanie serca. Jednym z najpowszechniejszych sposobów zdiagnozowania przyczyny bólu w okolicy serca jest badanie Holterem. Aparat Holtera monitoruje pracę serca i pomaga wykryć zmiany w jego rytmie. Urządzenie jest w stanie wykryć nawet najmniejszą zmianę w pracy naszego serca. Cały proces badania jest rejestrowany, a następnie opisywany przez lekarza kardiologa. Podczas badania należy wykonywać wszystkie codzienne czynności tak, aby aparat Holtera mógł zarejestrować wszystkie odchylenia od normy.

 

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.


Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

Dbaj z nami o swoje serce!
Zapisz się do naszego newslettera - nie rozsyłamy SPAMU - same wartościowe treści spod ręki kardiologa! :)
Submit
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl