
Jak odczytać wynik holter EKG? Poradnik dla pacjenta
Holter EKG to badanie, które zapisuje EKG przez dłuższy czas, zwykle jest to 24h na urządzeniu, które pacjent zabiera ze sobą do domu. Samo badanie jest zlecane w przypadku podejrzenia arytmii, w diagnostyce osłabienia, kołatania serca czy zawrotów głowy. Po zdjęciu urządzenia, kardiolog odczytuje i analizuje zapis EKG. Wynik holtera zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem, warto jednak mieć świadomość jakich odchyleń od normy można spodziewać się w badaniu.
Wyniki holter ekg normy
Wynik holtera zawiera bardzo dużo zmiennych, opisujących rytm serca pacjenta. Z uwagi na stopień skomplikowania zaburzeń rytmu, wynik nie jest prosty, zawiera dużą ilość skrótów i wartości liczbowych. Na karcie zbiorczej znajdują się najważniejsze dane: czas zapisu, średnia częstość rytmu, częstość minimalna oraz maksymalna, informacje o arytmiach, o ewentualnych pauzach pracy serca, czy liczba artefaktów (artefakt czyli fragment zapisu powstały w wyniku zakłócenia z zewnątrz). Na kolejnych stronach, kardiolog zamieszcza krótkie odcinki EKG mające pokazać przykłady rytmu oraz odstępstwa od normy. Te zapisy są kluczowe dla lekarzy, którzy będą odczytywać i analizować wynik w przyszłości.
Częstość minimalna – moje serca bije bardzo wolno
Arbitralnie ustalona dolna granica normy dla prawidłowego rytmu (tak zwanego zatokowego) to 50 uderzeń serca na minutę, jednak od tej wartości istnieją pewne odstępstwa. W nocy, w czasie spokojnego snu nasz rytm może spaść nawet niżej, ale zwykle się tym nie martwimy bo wynika to z braku stymulacji współczulnej i nie świadczy o chorobie. Do rozgraniczenia czy mamy do czynienia z prawidłowym czy z nieprawidłowym obniżeniem częstości uderzeń, kluczowy jest mechanizm w jakim serce zwalnia. Niekiedy wolna akcja serca może być wskazaniem do wszczepienia rozrusznika. W innych przypadkach, lekarz poszukuje tak zwanego bloku serca. Jest to sytuacja, w której serce nie musi zwolnić poniżej wartości 50/min aby doszło do groźnej dla pacjenta sytuacji. Niektóre z nich wymagają modyfikacji leczenia albo rozrusznika. Rolą kardiologa jest odczytać badanie EKG i wychwycić te zaburzenia rytmu serca, które potencjalnie mogą spowodować groźne dla życia objawy.
Holter ekg normy: częstość minimalna – doktorze, czy to tachykardia?
Częstość maksymalna oznaczana jest symbolem HR max. W spoczynku, serce nie powinno bić szybciej niż 100/min. Jeżeli rytm jest prawidłowy, ale przyspieszony (nie ma arytmii), należy przede wszystkim poszukiwać przyczyny tego stanu, a może nim być np. gorączka, choroba tarczycy czy ciążą. Szybkie bicie serca może oznaczać arytmię, która w zależności od rodzaju i czasu trwania wymusza konkretne leczenie. Szybkość pracy serca jest zależna od naszej masy ciała, naszego wytrenowania, nawyków (np. palenie papierosów).
Holter ekg wyniki - Czy w Twoim badaniu wykryto migotanie przedsionków?
Migotanie przedsionków jest ważną arytmią z uwagi na liczbę chorych i na groźne powikłania. Według niektórych opracowań cierpi na nie 700tys. Polaków. Arytmia ta zwiększa szansę na udar aż pięć razy, ale odpowiednio leczona nie jest już taka groźna. Dlatego powinniśmy aktywnie szukać tej choroby w społeczeństwie przez własnoręczny pomiar tętna na nadgarstku, albo zegarek z taką funkcją. Moim zdaniem bardzo skuteczną metodą wykrycia jest holter EKG, a to dlatego że pomiar nie trwa tylko kilka sekund ale 24 godziny i to lekarz kardiolog, a nie sam pacjent, musi odczytać i przeanalizować wynik badania, co zwiększa szansę na wykrycie.
Badanie holtera wyniki - jak czytać wyniki z holtera?
Z perspektywy pacjentów, nie warto zajmować się próbą przeczytania rzędów skrótów i liczb, warto natomiast przeczytać podsumowanie, które puentuje badanie, opisuje generalny trend, wiodący rytm i najważniejsze nieprawidłowości.
W HolterDoDomu.pl zamieszczamy również „interpretację wyniku”
Pacjent może odczytać badanie EKG; umożliwiamy pełniejsze rozumienie wyniku przez pacjenta i zamieszczamy dodatkową część podsumowania. Jest to krótka informacja, opisująca czy badanie mieści się w normie dla wieku oraz czy wymaga dalszego działania, na przykład, pilnego zgłoszenia się do kardiologa.