facebook
pon.-sob. - 8:00 - 18:00 info@holterdodomu.pl +48 539 785 763

(Istnieje możliwość zamówienia badania telefonicznie)

Koszyk suma: 0,00 zł

Holter EKG 12-odprowadzeniowy

Holter EKG 12-odprowadzeniowy

Holter 12-odprowadzeniowy. Poradnik dla pacjenta

Różnica między 3- i 12-kanałowym holterem EKG.

Holter 12-odprowadzeniowy lub inaczej holter 12-kanałowy jest bardziej zaawansowanym rodzajem holtera. Daje lekarzowi więcej informacji od holtera 3 kanałowego, ponieważ działa jak pełne EKG, dając bogatszy obraz ewentualnych zaburzeń rytmu. Holter 3 kanałowy uznawany jest za standardowy holter EKG. Jest uproszczonym do trzech kanałów EKG.

Holter jest 12 kanałowy, ale kabli jest mniej.

12-kanałowy holter EKG ma 10 kabli zakończonych 10 elektrodami (specjalne naklejki na ciało). Ta różnica (10 a 12) wynika z tego, że różne odprowadzenia (a jest ich 12) pochodzą z porównywania przez urządzenie napięcia generowanego przez serce zmierzonego z różnych obszarów ciała (10 obszarów). Obrazek EKG, który widzimy na papierze jest wynikiem obliczeń algorytmu. Właśnie dlatego 12 kanałowy holter wymaga jedynie 10 kabli. Taki holter jest trochę bardziej uciążliwy od 3-kanałowego, ponieważ ma więcej elektrod przyklejonych do ciała.

Jakie są wskazania do 12-kanałowego holtera EKG?

  1. „Dwunastka” jest przede wszystkim przydatna w przypadkach, które wymagają oceny źródła arytmii, czyli mówiąc prosto – odpowiada na pytanie jaki obszar serca jest odpowiedzialny za arytmię. Dlatego używany jest w komorowych i nadkomorowych zaburzeniach rytmu przed zabiegami ablacji.
  2. Po drugie pozwala ocenić odcinek ST co świadczy o niedokrwieniu mięśnia sercowego – np. przy poszukiwaniu dławicy Prinzmetala.
  3. Na koniec, kardiolodzy zlecają to badanie, gdy wykonane badanie 3-kanałowe jest techniczne ciężkie do oceny np. z uwagi na brak widoczności załamków P i dokładną ocenę arytmii.

Czyli który holter wybrać dla siebie?

Jeśli lekarz nie zleci Ci konkretnego rodzaju holtera, to zwykle w domyśle chodzi o 3-kanałowy. Jeśli myślisz o założeniu holtera profilaktycznie, a nie rozmawiałeś wcześniej z lekarzem o rodzaju holtera, to „trójka” jest dla Ciebie najtrafniejszym wyborem.

 

Łukasz Zientek specjalista kardiologii.

Blog tworzymy we współpracy ze specjalistami

Łukasz Zientek

lek. Łukasz Zientek,
specjalista kardiologii

Zaopiekuję się Twoim sercem, jestem odpowiedzialny za merytoryczne opisywanie badań w Holter Do Domu i konsultacje telemedyczne.

Katarzyna Natkaniec

lek. Katarzyna Natkaniec

Swoją wiedzę pogłębiam w dziedzinach takich jak kardiologia oraz medycyna ratunkowa. Z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię zagadnienia w aspekcie medycznym , w oparciu o najbardziej aktualną wiedzę.


Magdalena Macha

Przeprowadzę Cię przez każdy etap realizacji zamówienia i rozwieję wszystkie Twoje wątpliwości oraz otoczę Cię wsparciem

Dbaj z nami o swoje serce!
Zapisz się do naszego newslettera - nie rozsyłamy SPAMU - same wartościowe treści spod ręki kardiologa! :)
Submit
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
px1 do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl